Fosterforeldre og pensjonssparing – våre anbefalinger

Fra 1. januar 2026 plikter kommunene å betale godtgjøring til frikjøpte fosterforeldre for å kompensere for tap av tjenestepensjon. Dette gjelder fosterforeldre som på grunn av fosterhjemsoppdraget helt eller delvis ikke kan være i jobb utenfor hjemmet. Det er ikke vilkår at man har løpende  ansettelsesforhold utenfor hjemmet for å ha rett til slik godtgjøring. Fosterforeldre på pleiepenger har også krav på slik godtgjøring når de  på grunn av fosterhjemsoppdraget helt eller delvis ikke er i annet arbeid. Godtgjøringen er beregnet til å kunne ligge på minst 5% av godtgjøringen fosterforelderen mottar.

Klage på vedtak?
Det er avklart at regel om plikt til å yte slik godtgjøring også omfatter frikjøpte fosterforeldre som ikke har noe ansettelsesforhold utenfor hjemmet. Videre vil også fosterforeldre som er over på NAV-ytelsen pleiepenger, innfri vilkår iht § 9-6  for rett til slik pensjonsgodtgjøring. Fosterforeldre har adgang til å klage til statsforvalter dersom de er uenig i barnevernstjenestens avgjørelse om rett til slik godtgjøring.

Dette sier loven
Ny § 9‑6 i barnevernloven pålegger barneverntjenesten og Bufetat å gi fosterforeldre godtgjøring som skal dekke manglende tjenestepensjonsopptjening. Det er ingen egen pensjonsordning – fosterforeldre får et beløp som skal brukes til pensjonssparing, og dette er skattepliktig. Dette betyr altså at fosterforeldre selv må ta ansvar for egen pensjonssparing.

Norsk Fosterhjemsforening sine anbefalinger:

1. Videreføring av tjenestepensjonsordning
Den beste løsningen for fosterforeldre som har en god pensjonsordning i jobben de frikjøpes fra, er at kommunen/Bufetat viderefører denne – inkludert eventuelle AFP-rettigheter, så langt ordningen tillater.

2. Pensjonssparing i pensjonsforetak (innskuddspensjonsloven)
Dette gir skattefradrag, men foreløpig har ikke vi funnet pensjonsselskaper som åpner opp  for dette for fosterforeldre. Bufdir bistår nå i avklaringen.

3. Alternativer
Dersom videreføring av ordning eller innskuddspensjon ikke er mulig:

  • vanlige spareavtaler i bank
  • IPS (med skattefordel)
  • ASK
  • nedbetaling av gjeld

4. Hver enkelt fosterforelder bør snakke med sin bank eller pensjonsforetak for å finne den løsningen som passer best for en selv.

Les mer om Tjenestepensjon og frikjøpte fosterforeldre, januar 2026.

NB! Alle medlemmer i Norsk Fosterhjemsforening, kan kontakte vår faglige rådgiver på vår Nasjonale Rådgivningstelefon, dersom de har faglige spørsmål som for eksempel i denne saken.

Meld deg inn i Norsk Fosterhjemsforening her.